" Ergül Şekerleme | Web Sitemiz Yenileniyor... | OUR WEBSITE IS RENEWING "

   

Hakkımızda

 

Ergül Şekerleme; 

Reçel ve lokum üretiminde, geleneksel lezzetiyle ve kalitesiyle kısa sürede adını duyuran Ergül Şekerleme’nin lezzet yolculuğu Bursa’da başlamıştır.

Günden güne Bursa’dan Türkiye’ye taşan ünüyle firmamız, 90’lı yıllarda tahin helvası, 2010 yılında da Kakaolu Fındık Kreması üretimine başlamıştır.

Üretimin yanında Pekmez, Tahin, Bal, Tereyağı gibi birçok ürünün de paketlemesini yaparak tüketiciye farklı ürünlerle hitap etmektedir.

 

TARİHÇE

40 YILI AŞKIN TECRÜBESİ İLE ERGÜL ŞEKERLEME…
 

1977 yılında Reçel ve Lokum üretimi ile başlayan firmamız Şaban Erdoğan tarafından kurulmuştur. Reçel ve lokum üretiminde, geleneksel lezzetiyle ve kalitesiyle kısa sürede adını duyuran Ergül Şekerleme’nin lezzet yolculuğu Bursa’da başlamıştır.

 

Günden güne Bursa’dan Türkiye’ye taşan ünüyle firmamız, 90’lı yıllarda tahin helvası, 2010 yılında da Kakaolu Fındık Kreması üretimine başlamıştır.

 

Üretimin yanında Pekmez, Tahin, Bal, Tereyağı gibi birçok ürünün de paketlemesini yaparak tüketiciye farklı ürünlerle hitap etmektedir.  

 

Firmamız, yaşanan başarılı üretim artışlarına ve gelişmeye bağlı olarak Bursa Çalı Mahallesinde 1200 m2 kapalı alan üzerine kurulu yeni ve modern tesislerine 2014 yılında kavuşmuştur. 

 

Kapasitesini yapılan yatırımlarla günden güne artıran firmamız, üretimlerinde; teknolojik gelişmelerden faydalanarak ürün ve üretim kalitesini geliştirmeyi, hammadde girişinden tüketiciye ulaşmasına kadar her aşamada gıda güvenliğinin sağlandığı uygulamaları benimsemiştir. 

 

Küçük bir imalathanede başlayan lezzet serüveni 2. nesil Yönetici ve Ergül Şekerleme Genel Müdürü Sayın Ergun ERDOĞAN ve ekibinin firmaya katılımıyla devam etmiş, gelişen rekabetçi sektörde kalıcı olma ve büyüme yolunda daha emin adımlarla ilerlemeyi sürdürmüştür.

 

Sürdürülen Ar-ge çalışmaları ve müşteri talepleri göz önüne alınarak hazırlanan projelerle marka değerini günden güne artırmış ve ürünlerini yurtdışına ihraç ederek bu lezzetin dünyada da tüketilmesini sağlamıştır. 

 

Bugün modern tesislerinde üretim yapan Ergül Şekerleme, 40 yılı aşkın tecrübesiyle ürettiği lezzetleri sofranıza sunmaya devam etmektedir...

 

VİZYONUMUZ
1977 yılında Bursa’dan çıktığımız kalite ve lezzet yolculuğunda, insan, çevre ve evrensel değerleri merkeze alan bir anlayış odağında sunulan lezzetlerle Türk ve dünya mutfağının bilinen ve tercih edilen bir markası olmaktır.
 

MİSYONUMUZ
 Müşteri memnuniyeti odaklı,


 Belirtilen standart ve yasalara uygun olarak üretim yaparken, sürekli gelişmeyi ve yeniliklere açık olmayı hedefleyen bir firma olmak,


 İyi üretim uygulamaları, Ar-ge faaliyetleri ve personel odaklı bilgi beceri gelişimleri ile kalite yönetim sistemimizi sürekli iyileştirmek,


 Deneyimli personelimizin beraberliğinde, hijyenik şartlarda, insan sağlığını ön planda tutarak üretim yapmak,


 Yılların getirmiş olduğu birikimle geleneksel damak tadımızdan ödün vermeden müşterilerimize en iyiyi sunmaya çalışmaktır.

 

 Müşterilerine her zaman memnuniyeti, kaliteyi ve sağlıklı ürünleri sunmayı hedefleyen firmamız, sektörünün öncülerinden olma yolundaki hedefiyle, teknolojik gelişmelerden yararlanarak geleneksel lezzetlerimizi sunmaya devam edecektir.

 

İLKELERİMİZ

İnsan Odaklılık: Şirketimizin temelinde ‘İnsan’ olması ve çalışan personelden müşterimize tedarikçiden tüketicilerimize, firmamız varoluş amacında ‘insan’ ve ‘insanın değerinin’ merkeze konmasıdır. 

 

Müşteri Memnuniyeti: Müşterilerin ihtiyaçları ve isteklerini öncelikli olarak gözeterek, ürün ve üretim kalitesinden ve gıda güvenliğinden taviz vermeden, müşterinin taleplerini karşılayacak üretimler yapmak.

 

Kalite: Ürünlerimizin ‘Tarladan Çatala Kaliteli Ürün’ sloganıyla, fabrikaya gelen hammaddeden üretilip, son ürünün tüketicilerimize ulaşmasına kadar üretimin her aşamasını ulusal ve uluslararası kabul edilmiş standartlar ölçülerinde değerlendirmek ve her aşamada gereken hassasiyeti göstermek. 

 

Lezzet: Ürünlerimizin her kavanozunda, her paketinde, kaliteyi gözeterek geleneksel damak tadımıza ve müşterinin tercih ettiği farklı lezzetlere uygun olmalarını sağlamak. 

 

Teknoloji: Bağlı bulunduğumuz sektöre ait teknolojik gelişmeleri ve endüstriyel çözümleri yakından takip etmek ve sağladığı verimlilik ve gelişimlerden yararlanabilmek adına yenilikçi yaklaşım sergilemek. 

 

Topluma Saygı: Etik değerler ve yasal mevzuatlar gözetilerek yapılan kaliteli ürün ve üretimlerle, toplumun temeli olan ‘İnsan’ a ve insanın oluşturduğu topluma ve toplum değerlerine saygılı olmak. 

 

Ürün Çeşitliliği: Gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışı piyasa ihtiyaçlarını ve tüketici eğilimlerini göz önünde bulundurarak tüketicilere yeni ürünler sunmak ve talepler doğrultusunda ürünleri çeşitlendirmek.

 

Yenilikçi Yaklaşım: Müşteri memnuniyetinin sürekliliği adına, kaliteli ve tüketici taleplerine hitap eden yeni ürün ve üretimlerin sağlanması için günümüz fırsatlarının değerlendirilmesi, gerekli yatırımların yapılmasını sağlamaktır. 

 

 

Resim Galeri